Dalış Maskesi Seçimi Nasıl Yapılır ?

Dalış Maskesi

Neden Dalış Maskesi Kullanmalıyız? Maske, su ortamı ile dalıcının gözleri arasında bir hava boşluğu oluşturarak sualtında dalıcının net görüşünü sağlayan dalış malzemesidir. Maskelerin en belirgin özellikleri burnu da kapatan bir hava boşluğuna sahip olmalarıdır. Bu özellikleri dolayısıyla yüzücü gözlüklerinden ayrılırlar. Maskelerin burun kısımları kapalı olduğundan, dalıcı inilen derinlikle birlikte artan dış basıncı maske içinde dengeleyebilir ve maske içine giren suyu da boşaltabilir.

Dalış Maskesi Seçimi

Dalış Maskesi sağlam ve kaliteli olması gerekir. Kaliteli bir maskeyi bulabilmek için dalış merkezleri ve dalış ürünleri satan yerlere bakmamız gerekir. Maskenin silikonunun, kaliteli olup olmadığını anlamak için bu kısmın kulak memesi yumuşaklığında olmasına dikkat edebilirsiniz. Cam kısmında mutlaka “Tempered” yazması gerekiyor. Maskenin yüzünüze uygunluğunu test etmek için maskeyi yüzünüze bastırın yüzünüze yapışıyorsa maske yüzünüze uygun demektir.

Öncelikle alacağımız maskenin amacımıza uygun olması gerektiğini bilmeliyiz örnek olarak.

Zıpkın ile balık avında kullanmak için bir scuba maskesi alırsanız sizin için kötü bir avantaj olur.Buna bir çeşit örnek daha vericek olursak şeffaf veya beyaz slikonlu bir Dalış Maskesi zıpkıncı maskesi olarak pek tercih edilmez bunun nedeni ise yansıma yapıp balığı ürkütmesidir.

Alacağımız maskenin iç hacminin küçük olmasına özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bu gözlerinizin cama daha yakın olması ve sualtında daha geniş bir açı sunması demektir.

Ayrıcı hiç hacmi küçük olan maske yüzünüze çok baskı yapmaz ve sizi dalış sırasında rahatsız etmez

Alacağımız dalış maskesinin yüzümüze oturmuş olması çok önemlidir. Bunun içinde her zaman kullandığımız teknik : 

Dışarıda, maskeyi kayışları başımıza geçirmeden yüzümüze oturtup maskenin yüzümüze vakup yapıp yapmadığını iyi gözlemlemeliyiz.Dalış maskesini yüzümüze bastırdığımızda 3-4 saniye vakumlu bir şekilde duruyorsa yüzümüze uyum sağlıyor demektir. 

Dalış maskesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi ise camların ”ısıl işlem” görmüş olması gerekmektedir Bunu ise maske camının üzerindeki ”Tempered” veya ”T” yazan ibareden anlayabilirsiniz.

Derneğimizin diğer dalış etkinliklerini mutlaka inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir