Martı Adası Tüplü Dalış

Antalya Dalış Etkinlikleri

Antalya merkezinde dalış için falezler uzun bir blok oluşturur ve günübirlik zaman harcamak isteyenler için harika bir fırsattır. Bugüne dek birçok belgesele konu olan Fransız Batığı ve Sıçan Adası’nın çevresi Antalya’nın diğer önemli dalış noktalarıdır.

Martı Adası (Diğer Adıyla; Sıçan Adası)

Antalya’nın batısında Büyük Liman’a birkaç kilometre uzaklıkta bulunan, bir piknik ve plaj alanı olan Topçam bölgesinin karşısında yer alan bu küçük ada, dalıcıların ilgisini çeken bir bölgedir. Sahile bakan batı yakası sığdır. Zemin genellikle ince kum ile kaplıdır. Sıçan Adası’nın en ilgi çekici bölümü kuzeydoğu yakasıdır. Kayalık dip yapısı 22 metreye kadar uzanarak dalıcılar için hoş bir görsellik sunmaktadır. Aynı zamanda doğusunda ufak bir mağaranın olması dalıcılar için güzel bir sürpriz yaratmaktadır. Batıdan esen poyrazın dalga yaratmamasına rağmen rüzgâr şiddetine bağlı olarak kuvvetli yüzey akıntılarına neden olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlük tekne gezisine çıkanların da ilgi odağı için yoğun bir tekne trafiğine de sahip olduğunu hemen belirtelim.

Antalya Martı Adası Dalışları
Antalya Martı (sıçan) Adası

Fransız Batığı

Hemen Antalya liman girişinde bulunan Fransız askeri nakliye gemisi 20-32 metre derinliklerde yatmaktadır. Antalya Yat Limanı’nın 1 kilometre açığında, şamandıranın altında yatan batık, 1942 yılında savaş sırasında batırılan “St. Didier” adlı Fransız savaş gemisine aittir. 1946 ve 1974 yılları arasında yapılan çalışmalarda geminin içindeki yükün büyük bir bölümü çıkarılmıştır. Hastane destek gemisi görünümünde olan bu geminin içinde cephane ve çöl şartlarına uygun arabalar bulunmaktaydı. Bugün üzerinde pek bir şeyin kalmadığı batık,  yine de dalgıçların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise yat limanı ağzına yakınlığı dolayısıyla tekne trafiğinin fazla olmasıdır.

Saint Didier Batığı
Saint Didier Batığı

Dornier Batığı

1968 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne katılan ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda da kullanılan Dornier tipi savaş uçağı, 1998 yılında hurdaya ayrıldıktan sonra dalış turizmi için 2010 yılında Antalya Yat Limanı açıklarında batırılmıştır. Batık 25 metre derinde bulunmaktadır.

Dornier Uçak Batığı, 2010 yılında Antalya Yat Limanı açıklarında batırılmıştır.
Dornier Batığı

Falezler

İki farklı güzellikte plajla sonlanır Antalya: Tercihi kum olanlar Lara’da güneşlenirken  kimileri ise güneşin altında ışıl-ışıl parlayan yamyassı olmuş çakıllarla dolu Konyaaltı Plajı’nı seçer. Sizi bekleyen ise her şekilde de yanılmamış olmanızın verdiği değerli hazdır.  Adeta birbirleriyle yarışırcasına bir rekabet ile sizleri ağırlayan her iki plaj da farklı tatlar sunar. Suyun üstünde muhteşem tatlar öneren bu iki plajın arasında kalan ve falez adı verilen kaya oluşumları ile kaplı bölge, dalış için çok elverişlidir. Kenti çevreleyen bu eşi benzeri olmayan falezlerin, Akdeniz’de sadece doğanın cömert davrandığı Antalya’da bulunduğunu da hemen ekleyelim.

Falez oluşumları 14 metreden 25 metreye kadar inen derinliklere sahiptir. Girişin kolay olması nedeniyle serbest dalıcılar için idealdir. 25 metreye kadar inilebilen bölge, suyun altında kalmış olan muhteşem görsellikteki falezleri ve üzerindeki canlı yaşamı görmeye olanak tanır. Derneğimizin diğer dalış etkinliklerini incelemenizi de öneririz.

Kenti çevreleyen, eşi benzeri olmayan falezlerin, Akdeniz’de sadece Antalya’da bulunur.
Antalya Falezler

Dalış Etkinliklerimizin Fotoğraflarına ve Videolarına Gözat !!!