Antalya Dalış-tüplü dalış-scuba diving-tanıtım dalışı-dalış eğitimi

Kemer Dalış Etkinlikleri

Kemer dalış noktaları, berrak turkuaz rengi denizi, flora ve faunası ve bir çoğuna sadece denizden tekneyle ulaşılabilen koylara sahiptir. Koylar, dalış ve eğitim olanakları sunmaktadır. 

Zengin bir Akdeniz canlı topluluğuna sahip olan Kemer’de aynı zamanda Kızıldeniz’ e ait balık türlerine de rastlanmaktadır. Su sıcaklığı ocak ayı için 19 derece ağustos ayında 30 derece’dir. Kemer Marina’sı açıklarında 31 metre dipte yatan PARİS Batığı,bölgedeki önemli batıklardan biridir.

3 ADALAR

Bölgenin zengin bir dalış noktasıdır. Burada İri vatozları, müren balıklarını, karavidaları görebilirsiniz. Yılın belirli zamanlarında orkinos sürülerine, barakuda sürülerine ve hatta nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları’na da rastlayabilirsiniz.

Fener-Tünel

Her seviyeden dalgıçlara hitap eden Fener dalış noktası, Kemer Yat Limanı’na 7 dakika mesafededir. Kayalıklarla kaplı olan bölgede birçok irili ufaklı tünel ve kaya oluşumlarına rastlanmaktadır. Bu dalış noktasına adını veren, resifi ve tüneldir. Resif su yüzeyinin 3 metre altından başlar 18 metreye kadar devam eder. Resifin başladığı yerde su derinliği 9 metre ve uzunluğu 5 metre olan geniş bir tünel vardır. Üzerinde barındırdığı onlarca deniz canlısından dolayı, keyifli bir seyir sunmaktadır. Mercanlar, denizlaleleri, renkli süngerler ve istiridyelerle kaplı olan tünelde; ayrıca müren, ahtapot, karavide, deniz akrebi, yengeç, denizhıyarı, deniztavşanı, orfoz, papazbalığı gibi birçok balık türüne rastlanmaktadır.

Kiriş Mağara Koyu

Kemer Yat Limanı’ndan dalış teknesiyle 15 dakika mesafededir. Rüzgâr ve dalgaya karşı korunaklı bir koydur. Bu koyun sığ başlaması ve uzantısının 18 metreye varan bir derinliğe sahip olması hem yeni başlayan hem de sertifikalı dalgıçlar için çok uygun bir dalış noktasıdır. Sarp kayalarla çevrili bu koy; adını bölgede bulunan iki küçük mağaradan alır. Aynı zamanda su altında da görülmeye değer küçük mağaraların ve tünellerin oluşu ve en önemlisi bu koydan Kabarcık Mağarası’na su altından rahatlıkla ulaşılabilmesi, bu dalış noktasını öne çıkartarak son derece ilginç kılmaktadır. Su altının kaya, taş, çakıl ve kumdan oluştuğu bu koy, sargoz, karagöz, papaz, kefal, günbalığı, sokar, kayabalığı, kertenkele balığı, müren, orfoz, kupes, barbun, tekir, yengeç, denizyıldızı, denizkestanesi, karides, mürekkepbalığı, ahtapot gibi çok çeşitli canlı türlerini barındırmaktadır. Balıkların, iştahla dalgıçlar tarafından sunulan ekmek parçalarını yemeleri ve dalgıçların etrafına doluşmaları çok hoş görüntüler vermektedir.

Akvaryum Koyu

Kemer’in en beğenilen dalış noktalarından biri olan bu koy, dalışa yeni başlayanlar için idealdir. Akvaryum Koyu, Kemer Yat Limanı’na 18 dakika mesafededir. Ulaşım sadece denizden sağlanmaktadır. Sarp kayalar ve çam ağaçlarıyla çevrili olan koyda, bir de güzel bir çakıl plaj bulunmaktadır. Rüzgâr ve dalgaya karşı korunaklı plajından dolayı istenen her türlü sığlıkta dalışa başlamaya elverişlidir. Bu güzel koyda tekir, kupes, karagöz, kefal, papaz, sarpa, günbalığı, orfoz, ahtapot, denizkestanesi, denizyıldızı, bazen barakuda, kalamar ve vatoza rastlamak mümkündür. Koyun en derin yeri 12 metredir. Deniz tabanı yer yer çakıl ve kum olarak çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca üzerleri renkli sünger ve mercanlarla kaplı büyük kayalar arasında gezinmek ve hatta balıkları elden beslemek olasıdır. Adından da belli olduğu gibi koy, yüzmek için enfes hazlar sunmaktadır.

Kemer dalış etkinliklerimiz ile antik çağlardan anforaları, gemi batıklarını, resif ve mağaralarını birlikte keşfedelim.Tüplü dalış için sende bize katıl!

Derneğimizin diğer dalış etkinliklerini de mutlaka inceleyin.