Falezler Bizim Evimiz

Falezler bizim evimiz projesi: nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku’nun Monachus monachus) ülkemizdeki 4 yaşam alanından biri yaklaşık 12 km. uzunluğundaki Antalya Falez Kıyı Bandı’dır. Yoğun insan kullanımı olan falezler, kayalık dip yapısı ile yer yer 35 metre yüksekliğe ulaşmaktadır.

Falezlerden-teknelerden bırakılan katı atıklar, falezler üzerinde avlanan amatör balıkçıların takılan misinaları sualtında ‘Plastik Misina Topları’ ve ‘Hayalet Ağlar’ oluşturmaktadır. Bu durum, balık ve deniz canlılarının ölümüne neden olmaktadır. Düşen kurşunlar da deniz suyunu zehirlemektedir. Falezler bizim evimiz Projemizde, dalış eğitimi vereceğimiz 10 kişilik gönüllü ekip kuracağız. Ekibimiz ile yapacağımız periyodik sualtı temizlikleri deniz kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayacaktır. Projemiz soyu tükenmekte olan deniz canlılarının korunmasını hedeflemektedir. Proje faaliyetleri ile kamuoyunda farkındalık yaratılması da amaçlanmaktadır.

Projemiz; Kara ve denizle bağlantılı adalar, kıyısal bölgeler ve sulak alanlar da dahil olmak üzere, Türkiye’nin güney ve/veya batı kıyı bölgelerinde; doğa ve biyoçeşitlilik, deniz ve kıyı koruma konularında aktif olarak çalışan sivil toplum kuruluşlarının (STK) çalışmalarını desteklemek amacıyla Conservation Collective ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund’a (TCEF) tarafından desteklenmektedir.

Derneğimizin diğer etkinliklerini de inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir