Kemer Dalış Etkinliği

Haydi durma !!! Hemen – İrtibat Tel: 05054424542

PROGRAM
9:30: Kemer Yat Limanı; dalış teknesine varış ve kayıtlar
10:00: Dalış teknesinin limandan 18 dk. mesafedeki Kiriş Akvaryum Koyu’na hareket etmesiyle birlikte günlük dalış ve tur programı hakkında bilgi verilmesi
10:18: Teknenin Kiriş Akvaryum Koyu’na varışı itibarıyla Dalış Eğitmenleri tarafından katılımcılarımıza, kendi dillerinde, dalış esasında bilmeleri ve uygulamaları gereken dalış kuralları hakkında eğitim verilmesi. Temel eğitimin ardından en fazla 5’erli gruplar halinde dalışlara koyun en sığ yerinden başlanmasıyla birlikte birinci dalışların yapılması. Her grupta en az 1 Eğitmen ve 1 Rehber Balıkadam dalgıçlara eşlik etmektedir.
10:45: Dalışların başlaması.
13:00: Öğle yemeği (salata, spagetti veya pilav, balık veya tavuk)
14:15: Dalışlara devam edilmesi
17:30: Dalışların tamamlanmasıyla Kemer Yat Limanı’na doğru hareket edilmesi.
NOT: Dalış yapmayan katılımcılarımız da tüm dalış turu süresince yüzme, şnorkel yapma güneşlenme ve dinlenme olanağına sahiptirler.

Dalış Noktaları

1. AKVARYUM KOYU

Kemer civarındaki en güzel dalış noktalarından biri olan bu koy hem dalışa yeni başlayanlar, hem de beraberindeki aile üyeleri ve arkadaşları için yüzme, şnorkel yapma ve güneşlenme olanakları itibarıyla idealdir. Akvaryum Koyu, Kemer Yat Limanı’na 18 dk. mesafede olup buraya ulaşım sadece denizden ulaşım sağlanmaktadır. Sarp kayalar ve çam ağaçlarıyla çevrili olan koyda bulunan güzel bir çakıl plajı da tüm ziyaretçilerin doğayla iç içe hoşça vakit geçirmelerinde önemli bir oynamaktadır. Rüzgar ve dalgaya karşı korunaklı ve mevcut plajından dolayı istenen her türlü sığlıkta dalışa başlamaya elverişli olan bu koyda birçok türden balık ve sualtı canlısına rastlanmaktadır. Bunlar arasında tekir, kupes, karagöz, kefal, sargoz, papaz, sarpa, günbalığı, orfoz, ahtapot, denizkestansi, denizyıldızı, bazen barakuda, kalamar ve vatoz da bulunmaktadır.

Koyun en derin yeri 12 metre olup deniz tabanı yer yer çakıl ve kum arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca üzerleri renkli sünger ve mercanlarla kaplı büyük kayalar arasında balıklarla birlikte dolaşmak ve tabii ki balıkları elden beslemek tarifi yaşanmadıkça anlaşılmaz büyük bir keyif vermektedir.

2. KİRİŞ MAĞARA KOYU

Rüzgar ve dalgaya karşı korunaklı olan bu koy, Kemer Yat Limanı’ndan dalış teknesiyle 15 dk. mesafedir. Bu koyun sığ başlaması ve uzantısının 18 metreye varan bir derinliğe sahip olması itibarıyla hem yeni başlayan, hem de sertifikalı dalgıçlar için çok uygun bir dalış noktasıdır. Sarp kayalarla çevrili bu koy, ismini dışardanda kolayca görülen, içi yarı hava, yarı su ile dolu 2 küçük mağaradan almaktadır. Aynı zamanda sualtında da görülmeye değer küçük mağaraların ve tünellerin oluşu ve en önemlisi bu koydan Kabarcık Mağarası’na sualtından rahatlıkla ulaşılabilmesi de buna etkendir. Sualtının yer yer kaya, taş, çakıl ve kumdan oluştuğu bu koyda, sargoz, karagöz, papaz, kefal, günbalığı, sokar, kayabalığı, kertenkele balığı, müren, orfoz, kupes, barbunya, tekir gibi çok çeşitli balık türlerine ve yengeç, deniz yıldızı, deniz kestanesi, karides, mürekkepbalığı, ahtapot gibi diğer deniz canlılarına rastlanmaktadır. Balıkların bitmek bilmez bir iştahla dalgıçlar tarafından sunulan ekmek parçalarını hep kabul etmeleri ve mutluluklarını ifade edercesine dalgıçların etrafında dönüp durmaları fotoğraf karelerine sığmayacak çok ilginç, doğal görüntüler oluşturmaktadır. Dalmayanlar için de koyu çevreleyen sarp kayalardaki yaban keçilerinin gayesizce gezinişleri doğrusu heyecan vericidir ve ilgiyle izlemeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir